• Pazartesi - Cuma 8:00-18:00 Cumartesi 8:00-17:00
  • Turgut Reis, Muhammet, Muhammed İkbal Cd. No:6, 34930 Sultanbeyli/İstanbul
  • bilgi@horasanlikardesler.com

Transmisyon Milleri

Transmisyon Milleri

Elde edilen transmisyon milleri, soğuk çekim prosesiyle üretilen S235JR (St37-2), SAE 1008 gibi kalitelerdeki çelik çubuklardan oluşur. Bu çubuklar, şekillendirme işlemi için bir veya birkaç kalıptan geçirilerek oda sıcaklığında ıslah edilmiş veya imalat çelikleridir. Bu çeliklere "Transmisyon Çeliği" veya "Soğuk Çekme Çeliği" adı verilir ve soğuk çekim işlemiyle malzemenin akma ve çekme mukavemetinin arttırılması amaçlanır. Bu işlem, ısıl işleme gerek kalmadan gerçekleştirilir.

Malzeme, sıcak haddelenmiş sacın sadece inceltilerek mekanik özelliklerinin geliştirilmesi gerektiğinde oda sıcaklığında haddeleme uygulanarak üretilir. Bu tür malzemeler "soğuk haddelenmiş çelik" olarak adlandırılır. Hassas bir yüzey gerekmiyorsa, soğuk çekilmiş veya haddelenmiş malzemeler işlenmeden de kullanılabilir. Soğuk çekmenin bir diğer avantajı, talaşın kolay kırılabilmesini sağlayarak işlenebilirliği arttırmasıdır. Ancak, çok yüksek oranlarda ezme uygulanması durumunda malzemeye yumuşatma tavlaması uygulanması gerekebilir.

Transmisyon çelikleri olarak kullanılan kaliteler arasında St37-2, St44-2, St52-3, SAE 1008, SAE 1010, SAE 1018 gibi malzemeler yer alır. Bu malzemelerin soğuk çekilmiş halleri "transmisyon çeliği" olarak bilinir. Transmisyon çelikleri, düşük karbon içerikleri sayesinde yüksek kaynak kabiliyetine sahiptirler. Bu nedenle, kaynak işlemi uygulanan birçok makine, otomotiv parçaları, miller gibi ürünlerde kullanılırlar.

Transmisyon çeliklerinin otomat çelikleri seviyesinde performans gösteremediği göz önüne alındığında, işlem süresi uzayabilir. Ancak, transmisyon çeliklerinin otomat çeliklerine kıyasla daha ekonomik olmaları, birçok sektörde tercih edilmelerine neden olur. Inşaat, makine imalatı, otomotiv, beyaz eşya ve savunma sanayisi gibi birçok sektörde kullanım alanı bulan transmisyon çelikleri, endüstride önemli bir yer tutar.

  • Yüksek dayanıklılık
  • Yüksek mukavemet
  • Yuvarlak kesitli malzemelerdir.
  • Korozyon direnci yüksektir.

Özellikleri

Yuvarlak kesitli malzemelerdir.

Yüksek kaynak kabiliyet özelliğine sahiptirler.

Transmisyon çeliği imalatında ısıl işleme gerek olmadan çekme ve akma mukavemetinin arttırılması beklenir.

Transmisyon milleri kolay işlenebilme kabiliyetine sahiptirler. Talaşlı imalata elverişli olan bu çelik, CNC ve torna tezgahlarında kolay bir şekilde işlenebilme özelliğine imkanı sunarlar.

Transmisyon mili diğer çelik türlerine kıyasla maliyetleri düşüktür.

Transmisyon millerinin en önemli özelliklerinden birisi de sahip oldukları mekanik özellikleridir. Bu özellikler sertlik, çekme, darbe, uzama ve büzülme gibi özelliklerdir.

Yüksek darbe dayanımına sahiptirler, uzama ve çekme ( kopmadan işlem yapılma özelliği) durumlarına karşı dirençlilerdir. Aynı zamanda kolay büzülebilirler.

Transmisyon milleri yüzey sertleştirme işlemine de uygundurlar.

Korozyon direnci yüksektir.

Transmisyon milleri yüksek genleşme katsayısına ve yüksek ısı tutma kapasitesine sahiptir.

  • Examine fixtures for damage.
Yukarı
WhatsApp Destek Hattı
+905548254060